Kategoriler
Güncel
Popüler
Önemli

AÖF Bütünleme Sınavı Tamamen Kaldırıldı!

AÖF (Açıköğretim) geçen yıl sınav sistemini yeniden düzenledi ve kredili sisteme tüm bölümleriyle birlikte geçişini tamamladı. Bu geçişle birlikte artık bütünleme sınavlarının teknik nedenlerden dolayı yapılmasının mümkün olmadığını açıkladıysa da sosyal medyadaki eylemler, açlık grevleri, protestolar bitmedi.

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Kerim Banar yaptığı son açıklamalarla artık bütünleme sınavı olmayacağını net bir şekilde belirtmiş oldu.

Neden AÖF bütünleme sınavı artık yapılamayacak? sorusunun maddeler halinde cevapları:

1. Bilindiği gibi, Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK) bütün üniversitelerde bütünleme sınavı yapılması kararını alarak bu konudaki uygulamanın yolunu açmıştır. Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü de bu karar doğrultusunda bizden, koşullar uygun ise bu tür bir uygulama yapmamızı talep etmiştir.

2. Biz, özellikle son sınıf öğrencilerimizin bu konudaki mağduriyetini önlemek maksadıyla bütün koşullarımızı zorlayarak bütünleme sınavı uygulamasını gerçekleştirmeye çalıştık. Fakat, 1.4 milyona varan öğrenci kapasitesine sahip bir fakültenin, 400-500 bilemediniz 5.000 öğrenciye bütünleme sınavı yapacak örgün öğretim kurumlarının kolaylığında bu uygulamayı yapabilmesi mümkün değildir.

3. AÖF, yılda ortalama 52.000 akademik soru üretmek, tek ders sınavı da buna katıldığında 60.000 akademik soru ile çalışmalarını sürdürmek zorunda olan kendine has koşulları olan bir eğitim kurumudur. Bununla birlikte, biz, temmuz ayı ortalarında, bütün koşullarımızı zorlayarak, son sınıf öğrencilerimiz için tek ders sınavını yaptık, bu öğrencilerimizin mağduriyetini önlemeye çalıştık ve önemli bir bölümünün de mezun olmalarını sağladık.

4. AÖF bütünleme sınavının maddi nedenlerden yapılmadığı iddiası yanlış bir iddiadır. Sınavların yapılmaması;
a- Aralık ayı ortasından başlayan ve hazirana kadar devam eden akademik sınav takviminin yoğunluğu ve takvimin bu tür bir uygulamaya izin vermemesi
b- Söz konusu sınavlar için akademik soru üretimi sürecinin benzer bir sıkışma yaratması
c- Bir sınav için gerekli matbaa işlemlerinin de bu tür bir takvime yetişmemesinden kaynaklanmaktadır.

5. Fakültemizin kredili sisteme geçmesinden sonraki ilk uygulamada bu yıl toplam 202.000 öğrencimizi mezun etmeyi başardık. Bu uygulama, kamuoyunda çan eğrisi olarak adlandırılan bizim akademik olarak bağıl değerlendirme adı verdiğimiz uygulamanın da devreye girmesine neden oldu. Bu bizim en çok üzüldüğümüz bir uygulamanın ortadan kalkmasına neden oldu. Eskiden bir öğrencimiz, 48 veya 49 aldığında sınavda başarısız olarak kabul ediliyordu, şimdi bağıl değerlendirme sayesinde sınıf ortalamasını tutturmuş her öğrenci sınavdan geçmiş sayılacak, böylece 35 almış olsa bile o sınavı başarmış sayılacak.

6. AÖF’ün, bu yıl ve önümüzdeki yıllarda bu ölçüde öğrenci kapasitesi ve akademik çalışma takvimi ile bütünleme sınavı gerçekleştirmesi imkansız hale gelmiştir. Özellikle son sınıf öğrencilerimiz haziran ayındaki final sınavlarında sorumlu oldukları dersi en azından tek derse düşürecek, temmuz ayı ortalarında yapılacak tek ders sınavı ile de mezun olma şansını yakalayacaktır.

-Açıklamalı sorular – Ünite Özetleri – Temel Anlatımlar-

-Bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlarını ile her an her yerden erişim-

-Yıl kaybetmeden AÖF derslerini geçmek için Sınava Doğru ile çalış, başar!-

Ücretisiz üyelik – Çalışmaya başla!

Discussion — Yanıt yok