Kategoriler
Güncel
Popüler
Önemli

2015 – 2016 AÖF Not Hesaplama

Anadolu Üniversitesi – Açıköğretim (AÖF) Fakültesi harf notları nasıl belirlenmektedir?

Arkadaşlar; bildiğiniz gibi bu yıl sınav değerlendirme sisteminde değişiklik yapıldı. Gerek üniversitenin kendi sitesinde gerekse diğer kaynaklarda anlatılanlar gibi karışık değil, çok basit şekilde konuyu anlatacağız.
  • Öncelikle sınav puan aralığı 0-100‘dür.
  • Sınav sonucunda aldığınız puanlar Başarı Notu, tüm öğrencilerin başarı notlarının ortalaması Başarı Yüzdesi olarak ifade edilir.
  • Başarı Notu ara sınav notunun %30’u, dönem sonu sınav notunun %70’i alınarak hesaplanır.
  • Başarı notu 35 ve üzerinde olan öğrencilerin başarı yüzdeleri belirlenir. Yani 35 puanın altında puan alan öğrenci o dersten kalmış olur.
 
Gelin bunu bir örnekle açıklayalım;
Öğrenci aşağıdaki puanları almış olsun.
Ara Sınav puanı 60
Dönem Sonu puanı 80
 
(60 x 0,30) + (80 x 0.70) = 74 olacaktır. Bu başarı notunun diğer puanlar içinde kaçıncı yüzdeye denk geldiği o dersin tüm puanları dikkate alınarak belirlenir.
 
Bu örnekte başarı yüzdesi %9.5 olduğunu varsayalım. Bu yüzdelik değerin z değerini bulabilmek için aşağıdaki z tablosuna bakalım. Başarı açısından %9.5 değerine karşılık en yakın z değeri 1,31 olarak bulunur.
NOT: Yüzde bulma hesabı standart sapma, t değeri ve z değerleriyle ilgili matematiksel hesaplar sonrası çıkar. Bu detaylara girmek kafa karıştıracağından yer verilmedi.
 
Tablodan 1,31 z değeri için belirlenmiş olan harf notu öğrenciye verilir. 1,31 z değerinin BA harf notu için belirlenen sınırlar içinde, yani 1,00 ile 1,49 aralığında olduğu görülmektedir.
 
Öğrencinin harf notu BA bu dersten alacağı katsayı ise 3.30 olacaktır.
SON TAHLİLDE; daha önceki yıllarda 35-40 puan ile ders geçebilirken, bu yıldan itibaren ders geçme puanlarının 45-55 bandında olacağını tahmin ediyoruz.
Sınava Doğru olarak biz güncel içeriklerimiz, açıklamalı sorular, ünite özetleri, çıkmış sorular, her yerden erişim ile elimizden geleni yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Sana düşen biraz gayret etmek ve en kısa sürede kayıpsız olarak sınavlarından geçmendir.
Sınavlarında başarılar dileriz.

 Ders Geçme Taktikleri için TIKLA!

Discussion — Yanıt yok